Welwyn WSMHP20-1R0J
Surface Mount Chip Resistor, Thick Film, Aec-Q200 Wsmhp Series, 1 Ohm, 20 W, 5%, 500 V Rohs Compliant: Yes
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Welwyn WSMHP20-1R0J.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2015-05-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Welwyn WSMHP20-1R0J provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 20W, 1ohm, 500V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Surface Mount, 4040
1¦¸ ¡À5% 2.5W,20W ¡À300ppm/¡æ TO-263 10.1mm*10.1mm*4.6mm
RES, 1R, 5%, 20W, TO-263, THICK FILM; Resistor Case Style: TO-263 (D2PAK); Resistance: 1ohm; Product Range: WSMHP Series; Voltage Rating: 500V; Resistor Element Material: Thick Film; Powe; Available until stocks are exhausted