Welwyn WRM0207C-2K7FI
Res Metal Film 0207(2309) 2.7K Ohm 1% 0.4W ±50ppm/C Conformal Coated Melf SMD T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Welwyn WRM0207C-2K7FI.
Newark
Datasheet3 pages14 years ago
Datasheet3 pages14 years ago
Datasheet3 pages16 years ago
Farnell
CAD Models
Download Welwyn WRM0207C-2K7FI symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-06-11
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Welwyn WRM0207C-2K7FI provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 2700ohm, 250V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 2409
RESISTOR, MELF, 0207 50PPM 2K7 1%
RESISTOR, MELF, 0207 50PPM 2K7 1%; Resistance: 2.7kohm; Product Range: -; Voltage Rating: 250V; Resistor Element Material: Metal Film; Power Rating: 400mW; Resistance Tolerance: ± 1%; Temperature Coefficient: ± 50ppm/°C; MELF R