Welwyn WRM0204Y-2K7BI
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 2700ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 15ppm/Cel, Surface Mount, 1506
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Welwyn WRM0204Y-2K7BI.
IHS
Datasheet3 pages2 years ago
Newark
Farnell
CAD Models
Download Welwyn WRM0204Y-2K7BI symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2006-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Welwyn WRM0204Y-2K7BI provided by its distributors.
RESISTOR, MELF, 0204 15PPM 2K7 0.1%
RESISTOR, MELF, 0204 15PPM 2K7 0.1%; Resistance: 2.7kohm; Product Range: WRM 0204 Series; Voltage Rating: 200V; Resistor Element Material: Metal Film; Power Rating: 250mW; Resistance Tolerance: ± 0.1%; Temperature Coefficient: