Welwyn WP3S-470RJA1
Fixed Resistor, Wire Wound, 3W, 470ohm, 100V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Welwyn WP3S-470RJA1.
IHS
Datasheet4 pages5 years ago
Newark
Future Electronics
Introduction Date2006-07-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of Welwyn WP3S-470RJA1 provided by its distributors.
Through Hole Wirewound Resistor, Wp-S Series, 470 Ohm, 3 W, - 5%, 100 V, Axial Leaded Rohs Compliant: Yes
RES, 470R, 5%, 3W, AXIAL, WIREWOUND
Wirewound Resistors - Through Hole 3W 470 Ohms 5%
RES, 470R, 5%, 3W, AXIAL, WIREWOUND; Resistance: 470ohm; Product Range: WP-S Series; Power Rating: 3W; Resistance Tolerance: ± 5%; Resistor Case Style: Axial Leaded; Voltage Rating: 100V; Resistor Element Material: Wirewound; Temperature Coefficient: ± 200ppm/°C; Automotive Qualification Standard: -; SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)