WeEn Semiconductors BT152-800R,127
Silicon Controlled Rectifier, 20A I(T)RMS, 800V V(DRM), 800V V(RRM), 1 Element, TO-220AB
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for WeEn Semiconductors BT152-800R,127.
Farnell
Datasheet13 pages14 years ago
TME
LKR
3 month trend:
+40.52%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
Descriptions
Descriptions of WeEn Semiconductors BT152-800R,127 provided by its distributors.
BT152 Series 800 V 15 mA Flange Mount Silicon Controlled Rectifier - TO-220AB
SCR Diode 800V 20A(RMS) 220A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail
Scr Thyristor, 20A, 800V, To-220Ab; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:800V; Gate Trigger Current Max, Igt:32Ma; Current It Av:13A; On State Rms Current It(Rms):20A; Thyristor Case Style:To-220Ab; No. Of Pins:3Pins; Peak Non Reprohs Compliant: Yes |Ween Semiconductors BT152-800R,127