VPG Foil Resistors Y006259R3000B0L
Fixed Resistor, Metal Foil, 0.3W, 59.3ohm, 300V, 0.1% +/-Tol, 1ppm/Cel, Through Hole Mount, 3011
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for VPG Foil Resistors Y006259R3000B0L.
IHS
Datasheet6 pages23 years ago
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2011-06-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
OhmiteTWM5J56RE
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 5W, 56ohm, 350V, 5% +/-Tol, 350ppm/Cel, Through Hole Mount
OhmiteTWM3J56RE
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 3W, 56ohm, 250V, 5% +/-Tol, 350ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 10W, 56ohm, 750V, 5% +/-Tol, 350ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP3-1623788-2
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 56ohm, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
OhmiteR5J56R
Fixed Resistor, Wire Wound, 5.25W, 56ohm, 187V, 5% +/-Tol, 260ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 7W, 62ohm, 20.8327V, 5% +/-Tol, 400ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of VPG Foil Resistors Y006259R3000B0L provided by its distributors.
High Precision Resistor Metal Foil 59.3Ohm 0.1% Bulk
RES 59.3 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
S102K 59R3000 0.1%