Vishay WSK1206R0160FEA18
Res Metal Strip 1206 16m Ohm 1% 1/4W ±35ppm/°C Molded SMD Embossed Plastic T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSK1206R0160FEA18.
IHS
Datasheet4 pages2 years ago
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSK1206R0160FEA18 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.016ohm, 0.0894V, 1% +/-Tol, 35ppm/Cel, Surface Mount, 1206
WSK-HP 1206 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±35ppm/C 16mOhms 0.5W 1/2W
RES 0.016 OHM 1% 1/2W 1206