Vishay WSK1206R0100DEA18
Resistor Current Sense/High Power Metal Strip 1206 0.01 Ohm 0.5% 1/2W ±35ppm/°C Molded Embossed T/R
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
AvnetWSK1206R0100DEA1804K
4d
Arrow ElectronicsWSK1206R0100DEA1804K
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSK1206R0100DEA18.
IHS
Datasheet4 pages2 years ago
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSK1206R0100DEA18 provided by its distributors.
Resistor, 0R01, 0.5W, Metal Strip, 1206 Rohs Compliant: Yes |Vishay WSK1206R0100DEA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.01ohm, 0.0707V, 0.5% +/-Tol, 35ppm/Cel, Surface Mount, 1206