Vishay WKO102MCPCJ0KR
Ceramic Capacitor, Ceramic, 20% +Tol, 20% -Tol, Y5U, -56/+22% TC, 0.001uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WKO102MCPCJ0KR.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
Datasheet5 pages4 years ago
Upverter
Newark
Future Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-33.86%
CAD Models
Download Vishay WKO102MCPCJ0KR symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.23.00.60
Introduction Date2006-02-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WKO102MCPCJ0KR provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.001uF 440VAC/300VAC K4000 20% (10 X 5mm) Radial 7.5mm 125C Bulk
1NF 400 V AC CERAMIC SINGLE LAYER CAPACITOR, K4000 DIELECTRIC THT WKO SERIES
CAPACITOR CERAMIC 1000PF 440V, K4000, 20%, RAD
Radial Disc CERAMIC CAPACITOR WKO 300V 1000pF 卤20% Y5U E
WKO Series Ø 10 x 5 mm 1nF 440/300VAC ±20 % K4000 AC Line Ceramic Disc Capacitor
WKO Ceramic Disc Suppression Capacitors 1000pF 440volts 20%
CAPACITOR, CLASS Y, 1NF, 300V; Dielectric Characteristic:X7R; Capacitance:1nF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:300VAC; Capacitor Case Style:Radial; Capacitor Mounting:Through Hole; Lead Spacing:7.5mm; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); Approval Category:VDE, SEV, SEMKO, NEMKO, SETI, IMQ, UL, CSA; Body Diameter:10mm; Capacitor Dielectric Type:Multilayer Ceramic; External Depth:5mm; Insulation Resistance:6000Mohm; Lead Diameter:0.8mm; Lead Length:30mm; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:Radial; Power Factor:0.025; Proof Voltage:2500V; Standard:BS415; Termination Type:Radial Leaded; Tolerance +:20%; Tolerance -:20%; Proof Test Voltage Time:2s; Suppression Class:Y; Voltage Rating VAC:300V