Vishay VJ0603Y272JXAPW1BC
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0027uF, Surface Mount, 0603
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay VJ0603Y272JXAPW1BC.
IHS
Datasheet13 pages2 years ago
Datasheet10 pages19 years ago
CAD Models
Download Vishay VJ0603Y272JXAPW1BC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2003-09-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Yageo GroupC0603C272J5RACTU
0603 2.7 nF 50 V ±5 % Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Samsung Electro-MechanicsCL10B272JB8NNNC
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, +-15% TC, 2.7nF, Surface Mount, 0603 inch
KYOCERA AVX06035C272JAT2A
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 2700pF X7R 0603 5%
Yageo GroupC0603C272J3RACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0027uF, Surface Mount, 0603
KYOCERA AVX06035C272JAT4A
Cap Ceramic 0.0027uF 50V X7R 5% SMD 0603 125°C Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay VJ0603Y272JXAPW1BC provided by its distributors.
CAP CER 2700PF 50V X7R 0603