Vishay SFR25H0005620FR500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 562ohm, 350V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR25H0005620FR500.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-0.14%
Supply Chain
Country of OriginIndia, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2006-09-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 562ohm, 350V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
MRS25 FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±1% ±50ppm/C 562Ohm 0.6W
Stackpole ElectronicsRNF12FTD562R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 562ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNMF14FTD562R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 562ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF18FTD562R
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR25H0005620FR500 provided by its distributors.
Axial FIXED RESISTOR SFR25H 0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm 0.5W 1/2W 562Ohm ±100ppm/C
Metal Film Resistors 1/2W 562ohms 1% SFR25H series
562¦¸ ¡À1% 500mW ¡À100ppm/¡æ 6.5mm