Vishay SFR2500008660FR500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 866ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR2500008660FR500.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Newark
Future Electronics
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 866ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 825ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 787ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR2500008660FR500 provided by its distributors.
Resistor General Purpose Metal Film 866 Ohm 1% 2/5W ±100ppm/K Ceramic Axial T/R
SFR25 Series Ø2.5 x 6.5 mm 0.4 W 866 Ohm ±1 % ±100 ppm/K Metal Film Resistor
RESISTOR, METAL FILM, 866OHM, 400mW, 1%; Resistance:866ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:400mW; Voltage Rating:250V; Series:5043; Temperature Coefficient:± 100ppm; Resistor Element Material:Metal Film ;RoHS Compliant: Yes