Vishay SFR2500007150FR500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 715ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR2500007150FR500.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Farnell
Newark
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 715ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 750ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 681ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR2500007150FR500 provided by its distributors.
Res Metal Film 715 Ohm 1% 0.4W ±100ppm/C Conformal Coated AXL T/R
Axial FIXED RESISTOR SFR25 0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm 0.4W 715Ohm ±100ppm/C
RESISTOR, METAL FILM, 715 OHM, 400mW, 1%
RESISTOR, METAL FILM, 715OHM, 400mW, 1%; Resistance:715ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:400mW; Voltage Rating:250V; Series:5043; Temperature Coefficient:± 100ppm; Resistor Element Material:Metal Film ;RoHS Compliant: Yes