Vishay SFR2500005101FR500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 5100ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR2500005101FR500.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Farnell
element14 APAC
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-4.06%
CAD Models
Download Vishay SFR2500005101FR500 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 4750ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 5110ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 5230ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 4700ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR2500005101FR500 provided by its distributors.
Res Metal Film 5.1K Ohm 1% 0.4W ±100ppm/C Conformal Coated AXL T/R
Res Mtlflm 5.1K Ohm 1% 2/5W 100Ppm/ C Axl Th Rohs Compliant: Yes
SFR25 Series 0.4 W 5.1 kOhm ±1% ±100 ppm/K Standard Metal Film Leaded Resistor
RESISTOR;METAL FILM;RES 5.1 KILOHMS;PWR-RTG 0.4 W;TOL 1%;AXIAL;TAPE & REEL
RESISTOR, METAL FILM, 5.1KOHM, 400mW, 1%
RESISTOR, METAL FILM, 5.1KOHM, 400mW, 1%; Resistance:5.1kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:400mW; Voltage Rating:250V; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Film