Vishay SFR2500001821FR500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 1820ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR2500001821FR500.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Farnell
element14 APAC
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-13.17%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1820ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1650ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1690ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 2000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR2500001821FR500 provided by its distributors.
Metal Film Resistors 1.82kΩ 400mW ±100ppm/℃ ±1% Plugin,D2.5xL6.5mm Through Hole Resistors ROHS
Res Metal Film 1.82K Ohm 1% 0.4W ±100ppm/C Conformal Coated AXL T/R
SFR25 Series 0.4 W 1.82 kOhm ±1% ±100 ppm/K Standard Metal Film Leaded Resistor