Vishay SFR16S0002203JA500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 220000ohm, 200V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR16S0002203JA500.
element14 APAC
Future Electronics
3 month trend:
-0.01%
Introduction Date2006-09-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR16S0002203JA500 provided by its distributors.
VISHAY SFR16S0002203JA500 Through Hole Resistor, 220 kohm, 200 V, Axial Leaded, 500 mW,5%
Axial FIXED RESISTOR SFR16S 0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm 0.5W 1/2W 220kOhm ±250ppm/C
Standard Metal Film Leaded Resistors, Din Size: 0204, 220K ohms, 5%, 250 ppm
RESISTOR, 0.5W 5% 220K; Resistance:220kohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:500mW; Voltage Rating:200V; Series:SFR16S; Temperature Coefficient:± 250ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Film; No. of Pins:2; Body Diameter:1.7mm; External Length / Height:3.4mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Diameter:0.5mm; Lead Length:26mm; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:Axial; Reel Quantity:5000; Temperature Coeff. +:250ppm/°C; Temperature Coeff. -:250ppm/°C; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating VDC:200V