Vishay RWR81SR402FRS70
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 0.402ohm, 0.634V, 1% +/-Tol, 650ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RWR81SR402FRS70.
IHS
Datasheet4 pages8 years ago
New Yorker Electronics
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Introduction Date2008-11-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 0.383ohm, 0.6189V, 1% +/-Tol, 650ppm/Cel, Through Hole Mount
Ohmite81FR402
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 0.402ohm, 150V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 3W, 0.365ohm, 1.0464V, 1% +/-Tol, 650ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 7W, 0.392ohm, 1.6565V, 1% +/-Tol, 650ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 0.412ohm, 0.9077V, 1% +/-Tol, 650ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RWR81SR402FRS70 provided by its distributors.
Resistor,metal Alloy,0.402Ohms,1+/-% Tol,-650,650Ppm-Tc,rwr-Milstyle |Vishay RWR81SR402FRS70
Res Wirewound 0.402 Ohm 1% 1W ±650ppm/C 0.01% Silicone AXL T/R
EGS-1-80 .402 1% RWR81SR402FR S70