Vishay RWR81S1620FRB12
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 162ohm, 12.7279V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RWR81S1620FRB12.
Supply Chain
Country of OriginMexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2008-11-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Wire Wound, 3W, 162ohm, 22.0454V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 10W, 162ohm, 40.2492V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 150ohm, 12.2474V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 162ohm, 18V, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Through Hole Mount
Military MIL-PRF-39007RWR81S FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±1% ±20ppm/C 150Ohm 1W
Descriptions
Descriptions of Vishay RWR81S1620FRB12 provided by its distributors.
Res Wirewound 162 Ohm 1% 1W ±20ppm/C 0.01% Silicone AXL Bulk
RES 162 OHM 1W 1% WW AXIAL
EGS-1-80 162 1% RWR81S1620FR B12