Vishay RNC55H2261FSRE5
Res 2.26K Ohm 1% 1/8W Axial
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RNC55H2261FSRE5.
New Yorker Electronics
Datasheet4 pages10 years ago
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Related Parts
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 2260ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 2260ohm, 250V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.05W, 2260ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 2260ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMF0207FTE52-2K21
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 2210ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMF0207FTE52-2K4
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 2400ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RNC55H2261FSRE5 provided by its distributors.
RES 2.26K OHM 1% 1/8W AXIAL
ERC-55 2.26K 1% T-2 RNC55H2261FS RE5