Vishay RN60D1601FB14
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 1600ohm, 300V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RN60D1601FB14.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
Datasheet5 pages9 years ago
Inventory History
3 month trend:
-3.54%
CAD Models
Download Vishay RN60D1601FB14 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2016-02-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
TE ConnectivityLR0204F1K6
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 1600ohm, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount, 0204
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 1500ohm, 300V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 1690ohm, 300V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMFR-25FRF52-1K5
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 1500ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 1540ohm, 300V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMFR-25FBF52-1K69
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 1690ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RN60D1601FB14 provided by its distributors.
Axial Axial Military MIL-R-10509/1RN60 0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm 0.25W 1/4W 1.6kOhms ±100ppm/C
Metal Film Resistors 1/4watt 1.6Kohms 1% 100ppm
Rn60D, +/-100 Ppm, 1.60 Kohm, +/-1 % |Vishay RN60D1601FB14
CMF-60 1.6K 1% T-1 RN60D1601F B14
1.6K¦¸ ¡À1% 250mW ¡À100ppm/¡æ 8.74mm