Vishay RL20S562GB14
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 5600ohm, 350V, 2% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RL20S562GB14.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
New Yorker Electronics
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2006-09-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 5100ohm, 250V, 2% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRSF2JT5K60
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 5600ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 5600ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRSMF1JT5K60
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 5600ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
6.04 kOhms 1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Metal Film
TE Connectivity / AMP1622767-1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.75W, 5600ohm, 350V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RL20S562GB14 provided by its distributors.
Resistor,metal Film,5.6Kohms,350Wv,2+/-% Tol,-200,200Ppm-Tc,rl20-Milstyle |Vishay RL20S562GB14
RES 5.6K OHM 1/2W 2% AXIAL
CMF-20 5.6K 2% T-00 RL20S562G B14
56K OHM 2% 200PPM 1/2W