Vishay RL20S390GB14
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 39ohm, 350V, 2% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RL20S390GB14.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
New Yorker Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Vishay RL20S390GB14 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2006-09-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 36ohm, 350V, 2% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
RES 39 OHM 3W 5% AXIAL
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 39ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 39ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRSMF1JB39R0
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 39ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP5-1879350-5
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 39ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RL20S390GB14 provided by its distributors.
Military MIL-PRF-22684/02RL20 FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±2% ±200ppm/C 39Ohm 0.5W 1/2W
RES METAL FILM 39 OHM 1/2W 2% AXIAL
39¦¸ ¡À2% 500mW ¡À200ppm/¡æ ,D3.7XL9.5MM 9.53mm
CMF-20 39 2% T-00 RL20S390G B14