Vishay RL20S152GB14
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1500ohm, 350V, 2% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RL20S152GB14.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
3 month trend:
-2.78%
CAD Models
Download Vishay RL20S152GB14 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Introduction Date2006-09-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 1500ohm, 250V, 2% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 1600ohm, 250V, 2% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 1500ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 1500ohm, 250V, 2% +/-Tol, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 1500ohm, 200V, 2% +/-Tol, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RL20S152GB14 provided by its distributors.
Res Metal Film 1.5K Ohm 2% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Epoxy AXL Bulk
Resistor, metal Film,1.5Kohms,350Wv,2+/-% Tol,-200,200Ppm-Tc, rl20-Milstyle |Vishay RL20S152GB14
Axial FIXED RESISTOR Military MIL-PRF-22684/02RL20 0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm 0.5W 1/2W 1.5kOhm ±200ppm/C
CMF-20 1.5K 2% T-00 RL20S152G B14
1.5K¦¸ ¡À2% 500mW ¡À200ppm/¡æ 9.53mm