Vishay PTF5640K000BYBF
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 40000ohm, 300V, 0.1% +/-Tol, 10ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
AvnetPTF5640K000BYBF0100
3d
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTF5640K000BYBF.
IHS
Datasheet4 pages9 years ago
Mouser
CAD Models
Download Vishay PTF5640K000BYBF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Introduction Date2016-09-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 40000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 42200ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 41200ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP5-1879665-2
Holco Holsworthy FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±0.1% ±15ppm/C 42.2kOhm 0.25W 1/4W
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 38300ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 43200ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay PTF5640K000BYBF provided by its distributors.
1/8W Precision Metal Film Resistors 1/8watt 40Kohms 0.1%
PTF-56 40K .1% T-13 B14