Vishay PTCEL17R501TBE
Thermistor PTC 500 Ohm 30% 2-Pin Radial Bulk Automotive AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTCEL17R501TBE.
Upverter
Datasheet7 pages2 years ago
IHS
JRH Electronics
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-5.41%
CAD Models
Download Vishay PTCEL17R501TBE symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2018-03-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay PTCEL17R501TBE provided by its distributors.
PTC Thermistor, 1000V, 240J, 500ohm, Through Hole Mount