Vishay NFR2500004708JR500
Res Metal Film 4.7Ohm 5% 1/3W ±200ppm/K Conformal Axial T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay NFR2500004708JR500.
Newark
Datasheet10 pages9 years ago
Datasheet9 pages17 years ago
Datasheet10 pages13 years ago
Datasheet10 pages13 years ago
Datasheet10 pages16 years ago
Datasheet10 pages9 years ago
Datasheet10 pages12 years ago
Related Parts
Resistor; Metal Film; Res 4.7 Ohms; Pwr-Rtg 0.5 W; Tol 5%; Axial; Cut Tape
Stackpole ElectronicsRSMF2JT4R70
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 4.7ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRSF2JT4R70
RSF Series 4.7 Ohm ±5 % 2 W Safety Resistor Through Hole Fixed Resistor - AXIAL
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 4.7ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRSMF1JT4R70
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 4.7ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
TE ConnectivityFRN25J4R7
FRN25 SERIES AXIAL METAL FILM RESISTOR 4.7OHMS +/-5% 0.25W +/-350PPM/DEGC
Descriptions
Descriptions of Vishay NFR2500004708JR500 provided by its distributors.
RESISTOR;METAL FILM;RES 4.7 OHMS;PWR-RTG 0.33 W;TOL 5%;AXIAL;CUT TAPE
NFR25 Series Ø2.5 x 7.5 mm 0.33 W 4.7 Ohm ±5 % Metal Film Fusible Power Resistor
RESISTOR, METAL FILM; Resistance:4.7ohm;; RESISTOR, METAL FILM; Resistance:4.7ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:330mW; Temperature Coefficient:± 200ppm/K; Resistor Element Material:Metal Film; No. of Pins:2; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C