Vishay NFR2500002208JR500
Res Metal Film 2.2Ohm 5% 1/3W ±200ppm/K Conformal Axial T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay NFR2500002208JR500.
Newark
Datasheet10 pages9 years ago
Datasheet10 pages12 years ago
Farnell
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
+258%
Supply Chain
Country of OriginSouth Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-09-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Res Metal Film 2.2Ohm 5% 1/2W ±100ppm/K Conformal Axial T/R
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 2.2ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRSMF1JT2R20
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 2.2ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP2-1879350-5
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 2.2ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 2.4ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRSF1JT2R40
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 2.4ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay NFR2500002208JR500 provided by its distributors.
RESISTOR;METAL FILM;RES 2.2 OHMS;PWR-RTG 0.33 W;TOL 5%;AXIAL;TAPE & REEL
Axial FIXED RESISTOR - FUSIBLE NFR25 0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm 0.333W 1/3W 2.2Ohm ±200ppm/C
RESISTOR METAL FILM, 2.2 OHM, 330mW, ±5%
RESISTOR METAL FILM, 2.2OHM, 330mW, ±5%;; RESISTOR METAL FILM, 2.2OHM, 330mW, ±5%; Resistance:2.2ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:330mW; Voltage Rating:250V; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Film; No. of Pins:2