Vishay NFR2500001009JR500
Axial Fixed Resistor - Fusible NFR25 0.098DIAX0.256L 2.50MMX6.50MM 0.333W 1/3W 10 Ohm ±200PPM/C
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay NFR2500001009JR500.
IHS
Datasheet10 pages9 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-2.77%
Supply Chain
Country of OriginSouth Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-09-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 10ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 10ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRSMF1JT10R0
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 10ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
TE ConnectivityRR01J10RTB
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 10ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupFMP300JT-73-10R
10 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Stackpole ElectronicsRNF12JTD10R0
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 10ohm, 350V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay NFR2500001009JR500 provided by its distributors.
RESISTOR;METAL FILM;RES 10 OHMS;PWR-RTG 0.33 W;TOL 5%;AXIAL;TAPE & REEL
Res Metal Film 10 Ohm 5% 0.33W(1/3W) ±200ppm/C Conformal Coated AXL T/R
0.33W, 10ohm, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Nfr25 5% R5 10R Rohs Compliant: Yes |Vishay NFR2500001009JR500