Vishay MMU01020C1801FB300
Fixed Resistor, Thin Film, 0.3W, 1800ohm, 150V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0904
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay MMU01020C1801FB300.
IHS
Datasheet14 pages3 years ago
Newark
element14 APAC
Burklin Elektronik
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-29.03%
CAD Models
Download Vishay MMU01020C1801FB300 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginGermany
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2006-07-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
400mW Thin Film Resistor 200V ±50ppm/℃ ±1% 1.8kΩ 0204 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thin Film 0204(1406) 1.8K Ohm 1% 1/4W ±50ppm/°C Conformal Melf SMD Blister T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 1960ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1406
Descriptions
Descriptions of Vishay MMU01020C1801FB300 provided by its distributors.
Res Thin Film 0102 1.8K Ohm 1% 1/5W ±50ppm/°C Conformal Melf SMD Blister T/R
Avnet Japan
MELF 0102 FIXED RESISTOR MMU - Professional 0.043Diax0.087L 1.10mmx2.20mm 0.3W 1.8kOhm ±50ppm/C
MMU Series 0.3 W 1.8 kOhm ±1 % ±50 ppm/K Professional Thin Film MELF Resistor
SMD Resistor MELF_D1.1X2.2MM_SM 1.8KΩ ±1% 300mW ±50ppm/℃
MMU0102 SERIES THIN FILM SMNT RESTR 0102 MELF CASE 1.8KOHMS +/-1%.2W +/-50PPM/C
SMD Resistor Temperature range: -55 ... 125 °C Housing type: 0102 Resistor type: Metal Film Resistor Power Rating: 200 mW Rated voltage: 150 V Resistance: 1.8 kOhm
RESISTOR, 0102 1K8; Resistance:1.8kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:200mW; Voltage Rating:100V; Temperature Coefficient:± 50ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Film; Resistor Case Style:0102; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); Body Diameter:1.1mm; External Length / Height:2.2mm; Full Power Rating Temperature:70°C; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Package / Case:0102; Reel Quantity:3000; Series:MMU; Temperature Coeff. +:50ppm/°C; Temperature Coeff. -:50ppm/°C; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%; Voltage Rating V AC:100V; Voltage Rating V DC:100V