Vishay IHLP1616BZET1R0M01
Power Choke Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Powdered Iron 5A 0.027Ohm DCR 1616 T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHLP1616BZET1R0M01.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
CAD Models
Download Vishay IHLP1616BZET1R0M01 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2018-11-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-06-03
LTD Date2022-09-02
Descriptions
Descriptions of Vishay IHLP1616BZET1R0M01 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 1616
Ind High Current Shielded 1uH 20% 100kHz 5A 1616 T/R
IND SHIELDED WIREWOUND 1UH 20% SMD
FIXED IND 1UH 3.75A 37 MOHM SMD