Vishay IHD3EB180L
General Purpose Inductor, 18uH, 15%, 1 Element, Ferrite-Core
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHD3EB180L.
IHS
Datasheet4 pages11 years ago
Newark
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-11-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
General Purpose Inductor, 18uH, 15%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 8759
Ind Power Wirewound 18uH 15% 1KHz 30Q-Factor Ferrite 1.25A T/R
Bourns2304-V-RC
Inductor High Current Toroid 18uH/11.1uH 15% 1KHz 17.2A 0.006Ohm DCR RDL
API Delevan4922R-16L
General Purpose Inductor, 18uH, 15%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 4922
API Delevan4922-16L
Descriptions
Descriptions of Vishay IHD3EB180L provided by its distributors.
FIXED IND 18UH 4A 22 MOHM TH
IHD-3 18 15% EB E2
High Current Inductor; Inductor Type:High Frequency; Series:IHD; Inductance:18µH; Inductance Tolerance:± 15%; DC Resistance Max:0.022ohm; DC Current Rating:4A; Package/Case:Axial Leaded; Core Material:Ferrite; Current Rating:4A ;RoHS Compliant: Yes