Vishay CMF6549R900FKEB
Fixed Resistor, Metal Film, 1.5W, 49.9ohm, 500V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CMF6549R900FKEB.
IHS
Datasheet5 pages5 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Vishay CMF6549R900FKEB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 49.9ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF14FTD49R9
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 49.9ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 49.9ohm, 500V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 49.9ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 49.9ohm, 350V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay CMF6549R900FKEB provided by its distributors.
CMF Axial Axial Through Hole Resistor ±1% ±100ppm/C 49.9Ohms 1.5W
RES METAL FILM 49.9 OHM 3/4W +/-1% AXIAL
Resistance:49.9ohm; Product Range:CMF Series; Power Rating:1.5W; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case / Package:Axial Leaded; Voltage Rating:500V; Resistor Technology:Metal Film; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C RoHS Compliant: Yes