Vishay CMA02040X1801GB300
Res Carbon Film 0204(1406) 1.8K Ohm 2% 1/4W Conformal Melf SMD Blister T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CMA02040X1801GB300.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+128%
CAD Models
Download Vishay CMA02040X1801GB300 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginGermany
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.10.00.42
Introduction Date2006-07-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Thin Film, 0.3W, 1800ohm, 150V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0904
Descriptions
Descriptions of Vishay CMA02040X1801GB300 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.25W, 1800ohm, 200V, 2% +/-Tol, Surface Mount, 1406
MELF 0204 FIXED RESISTOR CMA 0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm 0.4W 2/5W 1.8kOhm ±2%
CMA0204 1.8 kOhm ±2 % 0.4 W High Pulse Load Carbon Film MINI-MELF Resistor