Vishay WSR5R0330FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 5W, 0.033ohm, 0.4062V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR5R0330FEA.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
CAD Models
Download Vishay WSR5R0330FEA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 4527 0.033 Ohm 1% 3W ±75ppm/C Sulfur Resistant J-Lead SMD Automotive T/R
Res Metal Strip 4527 0.033 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Sulfur Resistant J-Lead SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 3W, 0.033ohm, 0.3146V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR5R0330FEA provided by its distributors.
Res Metal Strip 4527 33MilliOhm 1% 5W ±75ppm/°C Molded T/R
RES 0.033 OHM 1% 5W 4527
33m¦¸ ¡À1% 5W ¡À75ppm/¡æ 4527 11.56mm*6.98mm*2.54mm
WSR-5 .033 1% EA e2