Vishay WSR3R0510FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 3W, 0.051ohm, 0.3912V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR3R0510FEK.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR3R0510FEK provided by its distributors.
Res Metal Strip 4527 51MilliOhm 1% 3W ±75ppm/°C Molded Bulk
RES 0.051 OHM 1% 3W 4527
WSR-3 .051 1% EK e2