Vishay WSR2R6650FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.665ohm, 1.153V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR2R6650FEA.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-08-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR2R6650FEA provided by its distributors.
Res Metal Strip 4527 665MilliOhm 1% 2W ±75ppm/°C Molded T/R
RES 0.665 OHM 1% 2W 4527
RES 0.665 OHM 1% 2W 4527 / 665 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 4527 J-Lead Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
WSR-2 .665 1% EA e2