Vishay WSR2R2940FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.294ohm, 0.767V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR2R2940FEK.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strp 4527 270M Ohm 1% 2W 75Ppm/ C Smd Rohs Compliant: Yes
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.3ohm, 0.7746V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4627
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR2R2940FEK provided by its distributors.
RES 0.294 OHM 1% 2W 4527
WSR-2 .294 1% EK e2