Vishay WSR2R2260FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.226ohm, 0.672V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR2R2260FTA.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.221ohm, 0.665V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.24ohm, 0.6928V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.22ohm, 0.6633V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.232ohm, 0.681V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR2R2260FTA provided by its distributors.
RES 0.226 OHM 1% 2W 4527
WSR-2 .226 1% R86