Vishay WSR2R1540FTB
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.154ohm, 0.555V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR2R1540FTB.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2019-01-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 4527 0.15 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Sulfur Resistant J-Lead SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.15ohm, 0.548V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.14ohm, 0.529V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Res Metal Strip 4527 0.15 Ohm 1% 3W ±75ppm/C Molded SMD Embossed Plastic T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 3W, 0.15ohm, 0.671V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR2R1540FTB provided by its distributors.
RES 0.154 OHM 1% 2W 4527
WSR-2 .154 1% R79