Vishay WSR2R0400FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.04ohm, 0.2828V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR2R0400FEB.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
Mouser
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 3W, 0.04ohm, 0.3464V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Res Metal Strip 4527 0.039 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Molded J-Lead SMD Automotive Embossed Plastic T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR2R0400FEB provided by its distributors.
Res Metal Strip 4527 0.04 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Molded J-Lead SMD T/R
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 2watts 0.04ohms 1%
WSR-2 .04 1% EB e2