Vishay WSLP1206R0499FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.0499ohm, 0.223V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSLP1206R0499FEK.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSLP1206R0499FEK provided by its distributors.
Res Metal Strip 1206 49.9MilliOhm 1% 1W ±75ppm/°C Molded Bulk
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSLP1206.04991%EKE3
RES 0.0499 OHM 1% 1W 1206