Vishay WSLP1206R0170FEA
Res Metal Strip 1206 0.017 Ohm 1% 1W 75ppm/C Molded SMD Embossed Plastic T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSLP1206R0170FEA.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2013-02-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSLP1206R0170FEA provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.017ohm, 0.1304V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSLP1206.0171%EAE3
RES 0.017 OHM 1% 1W 1206