Vishay WSLP0805R0310FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.031ohm, 0.1245V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSLP0805R0310FEK.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2013-02-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSLP0805R0310FEK provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSLP0805.0311%EKE3
RES 0.031 OHM 1% 1/2W 0805
WSLP0805 .031 1% EK e3