Vishay WSLP0805R0100JEB18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.01ohm, 0.1V, 5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSLP0805R0100JEB18.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
Supply Chain
Country of OriginIsrael, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2022-02-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-6CWJR010V
Res Current Sense Thick Film 0805 0.01 Ohm 5% 1/2W 75ppm/C Molded Paper T/R -.
PanasonicERJ-6CWJR011V
Res Thick Film 0805 0.011 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-6BWJR010V
Res Thick Film 0805 0.01 Ohm 5% 0.5W ±300ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res 0805 0.01 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±150ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL0805JR-070R01L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 0.01ohm, 0.0354V, 5% +/-Tol, 1500ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.01ohm, 0.05V, 5% +/-Tol, 400ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Vishay WSLP0805R0100JEB18 provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSLP0805-18.015%EBE3
RES 0.01 OHM 5% 1W 0805