Vishay WSLP0603R0490FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.4W, 0.049ohm, 0.14V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSLP0603R0490FEA.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2013-02-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSLP0603R0490FEA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSLP0603.0491%EAE3
RES 0.049 OHM 1% 2/5W 0603
WSLP0603 .049 1% EA e3
.049 OHM .4W 1%