Vishay WSL2816R0900FEH
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.09ohm, 0.4243V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0900FEH.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2011-02-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0900FEH provided by its distributors.
Res Metal Strip 2816 90MilliOhm 1% 2W ±75ppm/°C Molded T/R
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.091%EHE3
RES 0.09 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .09 1% EH e3