Vishay WSL2816R0620FEH
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.062ohm, 0.3521V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0620FEH.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
CAD Models
Download Vishay WSL2816R0620FEH symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2011-02-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0620FEH provided by its distributors.
RES METAL STRIP 62M OHM 2W +/-1% 2816 SMD
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.0621%EHE3
WSL-2816 .062 1% EH e3