Vishay WSL2816R0620FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.062ohm, 0.3521V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0620FEB.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Mouser
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0620FEB provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 2watt .062ohms 1%
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.0621%EBE3
RES 0.062 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .062 1% EB e3