Vishay WSL2816R0600FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.06ohm, 0.3464V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0600FTA.
IHS
Datasheet3 pages16 years ago
CAD Models
Download Vishay WSL2816R0600FTA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0600FTA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.061%R86
RES 0.06 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .06 1% R86