Vishay WSL2816R0500FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.05ohm, 0.3162V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0500FEK.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0500FEK provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 2watt 0.05ohms 1%
POWER METAL STRIP,2816, 0.05 OHM,1%,2W,75PPM,SMD
RES 0.05 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .05 1% EK e3